Hakkımızda

Hakkımızda

2017 yılında kaybettiğimiz aile büyüğümüz ve ustamız Mehmet Emin Akdoğan anısına...

EMİN EFENDİ markasıyla... 1970 yılında okumak yerine çalışma hayatına atılmak ister ustamız, zira babasız büyümüş ve aileye katkı sunmak istemişti. 1973 yılına kadar abisinin elinin altında çalışır ama özgür ruhludur, meslek öğrenmek ve kendini geliştirmek niyetindedir, okulu terk edişe inat... 1973 yılında Batman Merkez'de 1. Caddedeki Ünlü Pastanesinde başlar Tatlıcı Emin Efendi'nin hikayesi. Kadim ustalık geleneğin bütün adımlarından geçer; çıraklık, kalfalık ve ustalık. Ünlü Pastanesinde öğrenir bütün pastanecilik ürünlerinin yapımını. 1978 yılında Askerlik nedeniyle ayrıldığında artık Baklava ustasıdır. Ustalığını askerdeyken de konuşturur ve mutfakta ustabaşı olur. Teskere vakti geldiğinde, komutanları kalması konusunda ısrarcı olur ama eşi ve çocuklarına dönmek zorundadır ve Ünlü Pastanesi de beklemektedir kendisini. Ama ustamızın niyeti kendi yerinin sahibi olmaktır. 1981 yılında ortaklaşa Şehir Pastanesini kurar Siirt Kozluk'ta. Pastanenin ismi Şehir'dir ama dar gelir küçük ilçe ustamıza. 1983 yılında Akdeniz'in aktif ticaret ve liman ilçesi İskenderun'a taşınır ailesiyle. 1983 yılında, İskenderun'da, abisiyle 333 bin Türk Lirası sermaye ile pastane ve imalathane kurar. Kısa zamanda sevilir ve tanınır.

Yazdığı ustalık sırları defterine 1992 yılında şunları not almıştır. "05.06.1992 Çarşamba Konu iş dünyası; bitmek tükenmek bilmeyen ve bitmeyen bir mücadele... Ben diyorum ki; hayatta doğru olmak ve azimli olmak ve idrakli olmak, yılmamak, mücadeleni haklı yere yapmak, haktan şaşmamak, hakkı takip etmek, hakkı uygulamak..." 1980'lerin Türkiye'sinde olduğu gibi İskenderun'da da ustalar dış ülkelere (Almanya, Ortadoğu ülkeleri) çalışmaya gitmektedirler. 1986 yılında, İskenderun'daki pastaneyi abisi ve yetiştirdiği yeğenine bırakarak, kendisine gelen teklifi değerlendirerek Suudi Arabistan'a (Mekke) gitmeye karar verir. Dedik ya özgür ruhludur... 10.03.1986 tarihinde Mekke'de Baklava usta başı olarak çalışmaya başlar. 1987 yılında Suudi Arabistan'daki firmanın talebi üzerine Medine şehrine geçer, buradaki ilk pastane fabrikasını kurar ve ortak olur. 2004 yılına kadar 100 çalışan ve 100 çeşit ürün gamı ile bütün Suudi Arabistan'a ürettiği ürünleri dağıtmayı başarmıştır. Günler geçtikçe doğallığı ve kalitesiyle beğenilen ürünleri sayesinde Tatlıcı Emin Efendi olarak anılmaya başlar. 2004 yılında, Medine'de Tatlıcı Emin Efendi markasıyla kendisine ait üretim tesisi ve 12 pastane şubesi kurar. Artık aileden ikinci nesli de çalışmaya başlamıştır. Ustamızın aklında devamlı surette Türkiye'de tesis kurma düşüncesi vardır. 2017 yılında ikinci nesli de teşvik ederek, Antakya Organize Sanayi bölgesinde 8.000 metrekare alanda 4.500 metrekare kapalı alana sahip pastane ürünleri fabrikası kurmuştur. 2017 yılında kaybettiğimiz ustamızı, Emin Efendi markasıyla, saygı ve minnetle anıyoruz.

Bugün Emin Efendi markasıyla, 5 şirketle gıda ve tatlıcılık sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Türkiye'de ve yurtdışında üretim tesisleri, üretim kapasitesi ve ürün yelpazesiyle tatlı sektöründe gıda devi olmaya adım adım ilerleyen Emin Efendi, Tatlıcı Emin Efendi'den aldığı deneyimi yenilikle birleştirerek yoluna ikinci kuşakla devam ediyor.

Modern tesislerde hijyenik koşullarda üretim yapan Emin Efendi, geleneksel Türk ve Ortadoğu mutfağındaki tatlıları yine geleneksel tariflere sadık kalarak, aynı kalite ve tadı koruyarak günümüze taşıyor.